{:mk}Литвански Avia Решенија Група има купи Bluebird карго летови Нордиските

{:mk} Литвански приватни мултидисциплинарен Avia Решенија група (ASG) објави стекнување на Исланд, Bluebird карго авиокомпании Нордиските (код IATA: BF). Купување оператор, со седиште во Keflavik аеродром (код IATA: KEF), ќе ги прошират можностите за бизнис ASG како во влажни закуп (ACMI) и во областа на транспортот. Треба да се купат Стекнување на Bluebird Нордиските зеде […]

{:mk}Превозникот Сигма Авиокомпании регистрирани во Казахстан, првиот Боинг 747

{:mk} Казахстан приватна авиокомпанија Сигма Авиокомпании е додадена на својата флота на широко тело карго авиони Боинг 747-222B(СФ). Во декември 2019, тоа е целосно регистрирани во националниот регистар на цивилните авиони, рече АД “Воздухопловство администрација на Казахстан” (ААК). Регулаторот рече дека Б-747 авиокомпанија Сигма беше првата машина од овој тип за казахстан цивилното

{:mk}Air France почна тестирање беспилотни багаж трактор

{:mk} Air France, на аеродромот на Toulouse Blagnac (Франција; IATA код TLS) започна со тестирање на беспилотни тракторот е дизајниран да ја испорача Багаж во авионот. Да се работи во тест на владата, машината започна на 15 ноември. Багаж, тракторот има работен наслов на Autonom Тракт AT135. Тој е опремен со електричен погон, моќта на […]

{:mk}Белуга XL произведени од страна на Airbus заверена од страна на EASA

{:mk} European aviation safety Agency (EASA) има уверение специјализирани карго авиони зголемување на капацитетот на Белуга XL произведени од страна на Airbus. Белуга XL е создадена врз основа на широко тело авиони A330-200 да се обезбеди превоз пред се во интересите на A350 програма. Авион опремен со Трент 700 машини за производство на Ролс-Ројс. Авионот […]

{:mk}E-commerce: нови предизвици за аеродроми

{:mk} Според статистичките истражувања на глобалната обем на прекугранична трговија е во пораст на годишно ниво од околу 15%. Во согласност со истражувањето од страна на McKinsey & Company за 2017, околу 80% од прекуграничната B2C пратки се доставуваат од страна на воздушниот транспорт. Да учествуваат во растечкиот бизнис сакаат да не само авиокомпании но […]

{:mk}”Iraero” се стави на ЗНД и на далечниот Исток

{:mk} Производство изведба на “Iraero” за осум месеци од 2019 покажуваат дека обемот на карго авиокомпании се намалување како на пазарот во Целина. Падот беше 18% и достигна ниво од 2470 тони, од кои околу 280 тони — mail. Најпопуларните дестинации во овој случај, на линија на поврзување на регионалните центри (Иркутск, Yakutsk и Магадан) […]

{:mk}ФОТО: на Ту-204 “Aviastar-TU” доби нова livery

{:mk} Во Москва е Vnukovo аеродром, 12 октомври беше виден на Ту-204 товар авиокомпанија “Aviastar-TU” во новиот livery. Авион со регистарски број РА-64032 замени традиционалните за руската превозникот е светло сива со портокал трим livery во сина и бела боја. Во прилог, на трупот на авионот се појавува Cainiao. Cainiao Smart Логистичка Мрежа е Кинески […]

{:mk}Авиокомпанијата “Украина-Aerolinas” има забранети летови

{:mk} Министерството за транспорт на Украина од 5 октомври, суспендирани на air operator certificate на авиокомпанијата “Украина-Aerolinas” по катастрофата на товар На 12БК во близина на Лавов. “Од редот на државната воздухопловна служба на Украина на 4 октомври 2019 бр. 1334 суспендиран од 00:00 на 5 октомври 2019, сертификатот на операторот на приватни акционерски компанија […]

{:mk}На авиокомпанијата “Atran” ја доби втората Боинг 737-800BCF

{:mk} Руската товар авиокомпанија “Atran” (влегува во група на компании “Волга-Dnepr”) го прошири својот возен парк со втор авион, а Боинг 737-800BCF. Авион со регистарски број VQ-BFT пристигна во Москва Domodedovo аеродром во почетокот на октомври. Авион е последниот од две Боинг 737-800BCF дека превозникот има преземено во оперативниот лизинг во GECAS. Порано, пред конверзија […]

{:mk}Во близина на Лавов се урна товар На 12БК

{:mk} Карго авион На 12БК управувана од страна на авиокомпанијата “Украина-Aerolinas” и EN route од шпански град на Vigo во Истанбул, се урна на утрото на 4 октомври за време на слетување пристап во аеродром на украински Лавов. Резултат на авионот несреќа пет луѓе загинаа. По авионска несреќа кривична постапка е донесен. Антонов е-12БК опашка […]