{:mk}Air France почна тестирање беспилотни багаж трактор

{:mk}

Air France, на аеродромот на Toulouse Blagnac (Франција; IATA код TLS) започна со тестирање на беспилотни тракторот е дизајниран да ја испорача Багаж во авионот. Да се работи во тест на владата, машината започна на 15 ноември.

Багаж, тракторот има работен наслов на Autonom Тракт AT135. Тој е опремен со електричен погон, моќта на машината се врши од капацитетот на батеријата на 32 kWh, на Тракторот е во можност да дестинации до 25 тони товар на платформа на тркала, достигнувајќи брзина од 24 km/h.

Принципот на работа на машина едноставно. По сортирање на Багажот добива Багаж на патниците, а подизведувач на Air France ги става овие предмети во контејнери во прилог на возило трактор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *