{:mk}Белуга XL произведени од страна на Airbus заверена од страна на EASA

{:mk}

European aviation safety Agency (EASA) има уверение специјализирани карго авиони зголемување на капацитетот на Белуга XL произведени од страна на Airbus.

Белуга XL е создадена врз основа на широко тело авиони A330-200 да се обезбеди превоз пред се во интересите на A350 програма. Авион опремен со Трент 700 машини за производство на Ролс-Ројс.

Авионот може да се изврши летови на растојание до 4000 км на полно оптоварување. Тој е дизајниран да носат товар тежина до 51 Т. должината на транспортот е да се 63.1 m, на wingspan на 60.3 м, висина на 18.9 m со максимална полетување тежина на 227 Т.

На почетокот на комерцијална работа на авион од овој тип е закажана за почетокот на 2020, Порано тоа беше објавено дека до 2023 ќе биде лансиран во сите шест автомобили планира за производство.

Како што е кажано Atory во прес-служба Airbus авиони на новата генерација треба да се користи за потребите на авионот производителот (за транспорт на деловите на Airbus авиони собраа на компанијата растенија во Европа, конечниот Собранието линии во Toulouse и Хамбург). Планови за продажба на товарни авиони оператори или за набавка на возила за транспортирање на огромен товар во интерес на поединци во моментот. Во наредните години се нови авиони ќе бидат управувани на исто ниво со ST Белуга. Порано тоа беше објавено дека до 2025, пет авиони Белуга XL целосно ќе ја замени претходната верзија — ST Белуга.

Авионот производителот ја истакна важноста на Белуга XL за спроведување на Airbus индустриска стратегија за зголемување на производството го оценувате — спецификации на авионот ќе дозволите за транспорт на авион во исто време на две парче крило A350XWB (на Белуга ST истовремено може да се помести само еден конзола крило A350XWB).

На Белуга проектот XL беше лансирана во ноември 2014 година во врска со зголемување на производството стапки на Airbus и потреба да се зголеми на располагање капацитет. Rollout на првиот авион доби livery на “насмеани Кина”, се одржа во јуни 2018.

Пуштање во употреба на шест Белуга XL ќе им овозможи на Airbus да се зголеми капацитетот од 30% : Airbus

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *