{:mk}Литвански Avia Решенија Група има купи Bluebird карго летови Нордиските

{:mk}

Литвански приватни мултидисциплинарен Avia Решенија група (ASG) објави стекнување на Исланд, Bluebird карго авиокомпании Нордиските (код IATA: BF). Купување оператор, со седиште во Keflavik аеродром (код IATA: KEF), ќе ги прошират можностите за бизнис ASG како во влажни закуп (ACMI) и во областа на транспортот.

Треба да се купат

Стекнување на Bluebird Нордиските зеде ASG да влезат на пазарот за ACMI услуги на товар на секторот на воздушниот транспорт. Уште литвански група припаѓале на авиокомпанијата обезбедување на воздухоплов само за патнички транспорт. Со купувањето на Bluebird Нордиските достапни за ASG станува седум сертификати на операторите во пет земји.

Седум авиокомпании Avia Решенија група е литвански KlasJet (бизнис на транспорт) и Avion Express, SmartLynx латвиски Авиокомпании, поделба на SmartLynx Естонија, поделби на Avion Express и SmartLynx во Малта, Исланд, Bluebird Нордиските. Во вкупно, паркови на овие превозници повеќе од педесет авиони.

Во официјална изјава за Bluebird Нордиските Gediminas Iemelis, основач и Претседател на Одборот на Директори на ASG признава дека превоз не беше во фокусот на вниманието на литвански група. Топ Менаџер не предвид дека обемот на светот воздушен превоз пазарот пад.

На Боинг 737 Исланд, Bluebird товар на превозникот Нордиските на аеродромот во Атина (Грција); 2018 :: Róbert1982 / Заедничката Ризница

“За разлика од бизнис за превоз на долги дестинации широко тело авиони на побарувачката за транспорт на стока со користење на single-aisle авиони, управувано од страна на развој на e-Commerce и други фактори, е брзо расте”, — коментираше Umalis.

Bluebird Парк Нордиските се состои целосно од narrowbody авиони од Боинг.

Профил Bluebird

Bluebird товар на превозникот Нордиските (2017 — Bluebird Товар) беше создадена во 1999 година од група на локалните компании и лица со искуство во воздухопловна индустрија, се наведени на веб-страницата на Исланд авиокомпанија.

Од самиот почеток Bluebird Нордиските има обезбедено услуги за големи авиокомпании, Изразат компании и поштенски услуги. Превозникот, исто така, нуди услуга за извоз и увоз на стока во/од Исланд, летање да стотици дестинации во светот.

Во Bluebird Нордиските има потребните лиценци и искуство во транспортот на повеќето видови на стоки — свежа риба, расиплива храна, фармацевтски производи, животни, опасни стоки, итн. исландската авиокомпанија има право да работат без ограничувања во рамките на Европската Унија, како што е Исланд е членка на Европската економска област. Покрај тоа, на островот народ има голема билатерални договори со различни земји низ светот, што дава Bluebird Нордиските поголема флексибилност во обезбедувањето на услуги преку приватен лет, ако е потребно, е наведено на веб-сајтот на авиокомпанијата.

Сега во авиокомпанијата е возниот парк на 6 Боинг 737 Класичен: 1 Б-737-300 5 Б-737-400; просечна старост на возилата е 27 години. Сите од нив во јануари, заминал за други превозници: Swiftair (Шпанија), Н.В. Авиокомпании Белгија (Belgium), Poste Воздух Товар (Италија), Европскиот Воздушен Транспорт Лајпциг (Германија).

Во Bluebird Нордиските има свои технички тим превозникот од Исланд авијација органи како MRO организација и има своја EASA Дел 145 и Дел М. авиокомпанија може да се изврши на форми A4-Проверете, инклузивно. Да се потсетиме дека во ASG ги вклучува техничките услуги FL Техника.

Карго развој

Во времето на купување Bluebird Нордиските литвански ASG веќе беше присутна во областа на логистиката и транспорт. Групата вклучени Британски Магма Воздухопловство (ер оператор сертификатот не), кој ја управува со флота од четири товар Боинг 747-400F (добиени во 2018-2019.).

На веб-сајтот Магма Авијација изјави дека компанијата може да организира пратка во светот, но во последно време се посветува особено внимание на Африка и Северна Америка. Главната база за Магма Авијација — Liege (Белгија) и Хан (Германија), како овие аеродроми се поврзани со Европската автопатската мрежа.

ASG исто така, се контролира од страна на две компании во областа на логистиката и да ги Изразат испорака — Чепмен Freeborn OBC и Logik Логистика. Овие две оператор и Магма Воздухопловството се дел од Британската група Чепмен Freeborn.

На позадината на Brexit стекнување на Исланд авиокомпанија за ASG изгледа навремено и интересни. Исланд авиокомпанија со свои air operator certificate и тесен-тело карго авиони ќе додадете флексибилност и разноликоста на услуги на литвански група во областа на логистиката.

Според генерален Директор Нордиските Bluebird Штајн Најавува Bernson, превозникот очекува ASG активности насочени кон јакнење и развој на авиокомпанијата. Bluebird Нордиските очекува понатамошен развој, диверзификација на портфолио на услуги и подобрување на работата, утврдени во порака на литвански група.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *