{:mk}Превозникот Сигма Авиокомпании регистрирани во Казахстан, првиот Боинг 747

{:mk}

Казахстан приватна авиокомпанија Сигма Авиокомпании е додадена на својата флота на широко тело карго авиони Боинг 747-222B(СФ). Во декември 2019, тоа е целосно регистрирани во националниот регистар на цивилните авиони, рече АД “Воздухопловство администрација на Казахстан” (ААК). Регулаторот рече дека Б-747 авиокомпанија Сигма беше првата машина од овој тип за казахстан цивилното воздухопловство.

Сигма Авиокомпании примени авионот Б-747 (издаден во 1987; сериски број 23737), претходно полета под регистарски број N794CK Американски карго летови Kalitta Воздух. Во Казахстан, според непотврдени извештаи, овој авион доби локалните матичен број UP-B4702. Според ААК, авионот се очекува да бидат базирани во Јужниот дел на Казахстан на аеродромот на Shymkent.

Казахстан е првиот Б-747 изнајмени до 2022 на анонимен компанија од ОАЕ. Од пораката на ААК подразбира дека оваа машина беше петти, за Сигма Авиокомпании. Паркот, исто така, има Il-76 и Airbus A300.

Она што е Сигма Авиокомпании

Сигма Авиокомпании работи летови од јануари 2017 и наведува на ААК. Оваа товар на операторот е создаден, очигледно, врз основа на Воздухот Almaty авиокомпании (сега air operator certificate не). Воздухот Almaty беше предводена од страна на сегашниот шеф на Сигма Авиокомпании Umirbek Kenesbayev. Казахстан притиснете генерално покажува дека Воздухот Almaty АД беше reorganized во LLP Сигма Авио — тоа се случи во Март 2018.

Umirbek Kenesbayev, дипломирал на Voroshilovgrad високото авијација училиште navigators. Тој служел во воени авијација, беше летање на Ту-22 Пацифик и црното море флоти, големи акции. Г-дин Kenesbayev исто така е Претседател на “Казахстан мали авиони.”

Најчестите правци за Сигма Авио — блискиот Исток, Европа, ЗНД, Африка и Јужна Америка, се наведени на веб-страницата на превозникот. Во средината на 2019. на авиокомпанијата најави испорака на хуманитарна помош за Сирија и добивањето на сертификатот од EASA TCO (Трета Земја Оператори).

Имајте на ум дека Сигма услуги на Авио-компании од целиот свет компанија продава Reem Стил на Ajman (ОАЕ). Таа создаде украинската авиокомпанија ZetAvia (првиот лет се одржа во јули 2011 година; пет во Парк, на Il-76T/TD).

Во 2018-2019, новинарите пишува (на пример) дека Сигма Ерлајнс “чувствителни” лет на конфликтните Либија.

Двете авиокомпании го поминат својот авион во Акаба (Јордан). Покрај тоа, Сигма Авиокомпании испраќа во целост на Sharjah (ОАЕ), пораката на ААК.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *