{:mk}Во близина на Лавов се урна товар На 12БК

{:mk}

Карго авион На 12БК управувана од страна на авиокомпанијата “Украина-Aerolinas” и EN route од шпански град на Vigo во Истанбул, се урна на утрото на 4 октомври за време на слетување пристап во аеродром на украински Лавов. Резултат на авионот несреќа пет луѓе загинаа. По авионска несреќа кривична постапка е донесен.

Антонов е-12БК опашка број UR-CAH врши Повелбата товар лет. Во 06:41 во текот на пристап до слетување во Лавов аеродром авионот се урна, рече Министерството за транспорт на Украина. Ова доведе до привремено запирање на работењето на аеродромот, кој беше принуден да го запре прифаќање и испраќање на вооружени сили до 10:00 часот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *